Uroczystość z okazji Święta Niepodległości #SzkołaDoHymnu

Piękna jest Polska cała, góry, morze, jeziora… W dniach 7.11.2019 (Mogilany) i 8.11.2019 (Libertów)  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Każda grupa zaprezentowała montaż słowno- muzyczny.  Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Monika Gumółka witając wszystkie zebrane dzieci .
Każda grupa wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. W piątek, 8 listopada o godz. 11:11. wspólnie odśpiewaliśmy  „Mazurka Dąbrowskiego ” w ramach akcji #SzkołaDoHymnu zorganizowanej przez MEN.  Dodatkowo grupa Misie i Jagódki w ramach udziału w Ogólnopolskim projekcie „Piękna Nasza Polska Cała” zorganizowała patriotyczny pokaz mody oraz przygotowała kącik z symbolami regionalnymi.

Rodzice czytają bajki

W naszym przedszkolu czytają bajki nie tylko Panie. Zapraszamy też chętnych rodziców którzy mogą poświęcić chwilę czasu przyjść do przedszkola i  poczytać dzieciom w grupie. Przedszkolaki są zainteresowane, skupione i zaciekawione . Tak było w grupie Krasnoludki. Bardzo dziękujemy Tacie Maji za przybycie do przedszkola i przeczytanie baśni: „Czterej muzykanci z Bremy” i „Trzy świnki” .

Dziękujemy .

Dzień Postaci z Bajek

Jednym z zadań w projekcie „Zaczytane Przedszkole” jest dzień z postaciami z bajek, a że 5.11.2019r. jest Światowym Dniem Postaci z Bajek postanowiliśmy połączyć wszystko razem. Tego dnia nie zabrakło dobrej zabawy poprzez układanie puzzli, rozwiązywanie zagadek, tańców przy bajkowych piosenkach. A przede wszystkim nikomu nie zabrakło uśmiechu!

Bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.
Książka rozwija język i słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć innych, rozwija uczucia i zdolność do empatii. wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację, dlatego ważne jest aby przez bajki, tak bliskie dziecku, pokazać świat wartości. Nie należy zapominać o rozrywkowej funkcji książki, która dostarcza wielu pozytywnych emocji, może rozśmieszyć, zasmucić, ale to właśnie dzięki temu dzieci kochają bajki.

Projekt „Zaczytane Przedszkole”

Projekt „ZACZYTANE PRZEDSZKOLE”

Nasze przedszkole zgłosiło się do projektu organizowanego przez STUDIUM PRAWA EUROPEJSKIEGO
pt.”ZACZYTANE PRZEDSZKOLE”,
którego celem jest rozwijanie czytelnictwa u dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach akcji będziemy organizować różnego rodzaju wydarzenia, zachęcamy do śledzenia tablicy informacyjnej.
Czytanie książek rozwija język i słownictwo; uczy wyrażać myśli i rozumieć innych, rozwija myślenie, dostarcza nowych idei i pojęć myślowych, rozszerza świadomość, pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni, dostarcza wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej, rozwija uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację. A to tylko część jej zalet! Dlatego zapraszamy do wspólnej przygody z książką!
Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie.
W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane, nie są ozdobami  na półkach.
W ramach projektu „Zaczytane przedszkole” i akcji „Książka dla przedszkolaka” będziemy prowadzić na korytarzu przedszkolnym „Kącik wymiany książek”. Jeżeli na półce, w salonie lub w dziecięcym pokoju leżą zakurzone książki, daj im drugie życie, może komuś sprawią przyjemność.
A może i Ty znajdziesz dla siebie coś nowego?
Przyłącz się do akcji! Przynieś książkę do naszego kącika Zapraszamy!

Współpraca z Domem Seniora

W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole  realizuje program „ISKIERKA DLA SENIORA- ŁĄCZYMY POKOLENIA „. Program ma na celu  współprace z Domem Seniora – Armada w Głogoczowie. Nasze przedszkole organizuje zbiórkę książek dla Seniorów, w związku z tym zachęcamy Państwa do przynoszenia książek nie zniszczonych, zadbanych. Akcja trwa do końca listopada ,literatura dowolna. Następnie otrzymane egzemplarze  zostaną przewiezione do Domu Seniora. Zapraszamy do udziału w akcji!!!

Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mogilanach

W październiku PRZEDSZKOLAKI zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej w Mogilanach na zajęcia pt. „Jesienne opowieści”. Podczas zajęć dzieci miały okazję posłuchać, czytanych przez Panie tam pracujące fragmentów literatury dla dzieci o tematyce jesiennej, a także poznać pomieszczenia biblioteki, dzieci dowiedziały się gdzie znajdują się książeczki dla najmłodszych i zostały zapoznane z procedurą wypożyczania książek. Bardzo dziękujemy Paniom bibliotekarkom za zaproszenie i miłe przyjęcie.

    Podczas zajęć dzieci odgadywały jesienne zagadki.
A także śpiewały jesienne piosenki.

Wyjazd do edukacyjnej sali zabaw „AleKlocki” i spacer po parku na Zarabiu

Dnia 21.10.2019r. dzieci z przedszkola w Mogilanach z grupy Sowy i Skrzaty wyjechały do edukacyjnej sali zabaw „AleKlocki” w Myślenicach. Tam podczas zabawy, dzieci miały możliwość swobodnego budowania z prawie pół tony klocków LEGO® DUPLO, SYSTEM oraz SOFT(duże piankowe klocki) dostępnych na sali. Klocki doskonale rozwijają wyobraźnie, koordynację ruchową i wzrokową, ćwiczą koncentrację i cierpliwość. Dzieci mogły tworzyć swoje konstrukcje, budować na ścianie, kompletować figurki, bawić się elektrycznymi pociągami i zdalnie sterowanymi samochodami. Zbudowane samochody i samoloty mogły przetestować na zjeżdżalni.

Tego dnia była tak piękna jesienna pogoda- ciepło słonecznie, aż żal było po zabawie wracać do przedszkola i Panie zdecydowały że pójdziemy do Parku na Zarabiu w Myślenicach, aby tam podziwiać Piękną Złotą Jesień i korzystać z atrakcji tego parku. Bawiliśmy się cudownie, wspólnie pamiętając o bezpieczeństwie.

A drożdżówki na świeżym powietrzu smakowały jak nigdy…. Mniam…

Na zakończenie pobytu wspaniała zabawa z liśćmi i pamiątkowe zdjęcia. 

Szkoła Pamięta

Grupa Biedronki wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – SZKOŁA PAMIĘTA. Przedszkolaki zapaliły znicze na grobie Nieznanego Żołnierza poległego w czasie II Wojny Światowej, który znajduje się na cmentarzu w Gaju.

Przedszkolaki z Mogilan odwiedziły cmentarz w Mogilanach, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy i zapalić znicze. Pamiętamy o żołnierzach, którzy walczyli broniąc naszego kraju. Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce!!!

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Skrzaty zatrzymała się przy pamiątkowej tablicy wzniesionej na cześć wielkiego wodza Józefa Piłsudskiego i innych żołnierzy walczących. Jesteśmy dumni że możemy uczcić ich pamięć.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W dniach 30.10.2019 oraz 31.10.2019 r. Nasze najmłodsze przedszkolaki MISIE I KRASNOLUDKI miały swoje święto PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Dzieci niecierpliwie oczekiwały na tę ważną dla nich chwilę. Uroczystości w każdej grupie rozpoczęły się od części artystycznej. Dzieci zaprezentowały to, czego przez wiele tygodni uczyły się w przedszkolu. Był to dla nich ogromny ale miły wysiłek, z jednej strony trwał ciągle proces adaptacyjny a z drugiej musiały się skupić na próbach.  Dzieci zmieniły się w prawdziwych artystów poprzez śpiew, taniec i recytację którą zaprezentowały.Na zakończenie Pani dyrektor Monika Gumółka  zaczarowanym ołówkiem pasowała wszystkie maluszki na przedszkolaka. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy ich owocnego w doświadczenia pobytu w naszym przedszkolu.

 

suchy lód

W naszym przedszkolu odbyły się w październiku wyjątkowe zajęcia z użyciem suchego lodu, który jest składnikiem mieszanin oziębiających i  służy do poznawania tajemnic zjawisk fizycznych. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się  jak zrobiony jest suchy lód i do czego można go wykorzystać w życiu codziennym.  Eksperymenty z suchym lodem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, szczególnie gdy unosiła się  czarodziejska „mgła”, lub gdy po dodaniu do  suchego lodu mydła w płynie tworzyły się ogromne bańki mydlane i słychać było „dziwne” odgłosy. 

Dzieci z przedszkola w Mogilanach również zamieniły się w małych naukowców i wzięły udział w tych fascynujących zajęciach badawczych  z wykorzystaniem suchego lodu.
Emocjom nie było końca….

Dzieci były  zaciekawione przebiegiem zajęć, aktywne, pełne inwencji. Bardzo dziękujemy prowadzącym za przybycie do naszego przedszkola i pokazanie tych doświadczeń, które nas zachwyciły.