Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Brązowy pluszowy Miś Smily Play - Mazak Marek Zaremba

Dnia 25.11.2020r. obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.  Dzieci przypomniały sobie słynnych  bohaterów bajkowych, narysowały pluszowego misia i poznały historię tej niezwykłej maskotki, a jest ona bardzo ciekawa.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Światowy Dzień Pluszowego Misia - Szkoła podstawowa nr 2 w Bielsku-Białej

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.

„Bo wiadomo nie od dziś,
nie ma jak Pluszowy Miś!

KONKURS RECYTATORSKI

ZMIANA TERMINU KONKURSU RECYTATORSKIEGO!                       Mogilany – 15.12.2020 (wtorek) Libertów – 17.12.2020 (czwartek) Za zmiany serdecznie przepraszamy i z niecierpliwością czekamy na prezentacje wierszy!

Święto Niepodległości w przedszkolu

Narodowe Święto Niepodległości w Przedszkolu „ISKIERKA”.

Godło Polski - Wszystkie Symbole - Baza znaków i ich znaczeńDzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też u nas odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedszkolaki w Mogilanach i Libertowie przygotowywały się wcześniej do tego ważnego wydarzenia. Podczas występów dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły, a także improwizowały ruchem do muzyki F. Chopina.

Grupa Krasnoludki

Grupa Wiewiórki

Grupa Sowy

Grupa Skrzaty

Wszystkie dzieci wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych wykonane we wszystkich grupach wiekowych. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.

Grupa Misie

Grupa Jagódki

Grupa Stokrotki

Grupa Biedronki

„Dzień Postaci  z Bajek”.

Dzień Postaci z Bajek : Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

5 listopada  w naszym Przedszkolu dzieci  obchodziły „Dzień Postaci  z Bajek”.

Jest to jedno z najsympatyczniejszych świąt – gdyż u dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci… w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bajkowe postacie pojawiają się przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. Te opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności.

Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Uczą i pomagają w przezwyciężaniu wielu barier.

 W tym dniu Przedszkolaki wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, a także rysowały swoją ulubioną postać z bajki. Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać .

Dziś z mej księgi czarodziejskiej, Bajki wyskoczyły
I w postaci najróżniejsze, Dzieci się zmieniły,
Z najpiękniejszych opowieści, baśni i bajeczek
Kto postacią, jaką stał się, zaraz mi powiecie
Ale zanim to nastąpi, przed Wami zadania
I konkursy rozmaite są do wykonania.
Gdy je rozwiążecie, bajkowa nagroda
Dla wszystkich postaci, gdzieś się tutaj chowa.
Wszyscy zatańczymy, razem zaśpiewamy
Bo Postaci z Bajek, dzień wesoły mamy!


Pasowanie na Przedszkolaka

Literki do dekoracji: "PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA" (DUŻE - A4) SzkolneNaklejki.plDnia 28 października w Libertowie i 29 października w Mogilanach odbyły się pierwsze ważne przedszkolne uroczystości – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. 

W każdym przedszkolu ten dzień pozostanie na długo w pamięci szczególnie dzieci z grupy „Misie” w Libertowie i dzieciom z grupy „Krasnoludki” w Mogilanach. Uroczystość rozpoczęła się od powitania i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, gra na instrumentach pląsy i tańce.  Starsze przedszkolaki również przywitały nowych kolegów i koleżanki i zaprosiły do wspólnych zabaw w przedszkolu.  

Po części artystycznej dzieci obiecały:

♥   zgodnie bawić się w przedszkolu
♥   przychodzić każdego dnia z uśmiechem,
♥   słuchać pani i pomagać kolegom,
♥   być dzielnym przedszkolakiem.

Następnie dokonało się  uroczyste pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka przez Panią dyrektor.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania i słodki poczęstunek.

Z tej okazji również Pan Piotr Piotrowski – wójt Gminy Mogilany podarował przedszkolakom pamiątkowe odblaski-breloki. Bardzo dziękujemy!


Uroczystość ta pozwoliła nauczycielom i dzieciom zintegrować się, była również świetną okazją do poznania, nabytych przez prawie dwa miesiące uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.

Przedszkole Mogilany:

Przedszkole Libertów: