Spotkanie wigilijne w przedszkolu

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku.

Tradycją naszego przedszkola jest uroczysta wigilia a także przygotowanie i wystawienie w okresie przedświątecznym Jasełek. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków z grupy Skrzaty w Mogilanach i Biedronek w Libertowie wprowadziły całą społeczność przedszkolną w świąteczny i magiczny czas. Jasełka obejrzały młodsze przedszkolaki, które były ogromnie zaciekawione. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sceny – stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. 

 

Mali aktorzy z wielkim przejęciem wygłaszali swoje role i z radością wszyscy śpiewali kolędy i pastorałki. Radosna i ciepła atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim zgromadzonym, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i z przyjemnością zasiedliśmy do stołu próbując potrawy wigilijne.

 

Święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkole!

The meaning and symbolism of the word - «Santa Claus»Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje ciekawe prace plastyczne, na których króluje Mikołaj. Wszystkie grupy przygotowują piosenki, które zaprezentują przed wyjątkowym gościem. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Kiedy nadszedł długo oczekiwany dzień,  wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Wszystkie przedszkolaki wyszły na spotkanie ze świętym. Niektóre dzieci po raz pierwszy witały Mikołaja w przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę, ale przede wszystkim radość.  Opowiadały Mikołajowi o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są grzeczne. Mikołaj wręczał każdemu dziecku paczkę, a prezenty były wspaniałe: zabawki, książki, no i przede wszystkim słodycze.

Zdjęcia z Mikołajem, są wspaniałą pamiątką tego spotkania.

Wspomnienia z  Mikołajem w Libertowie

 

 

Wspomnienia z Mikołajem w Mogilanach

Spotkanie Andrzejkowe

      Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny, niezwykły. I właśnie dlatego, wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość. „Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Magiczna noc z 29 na 30 listopada. Wróżby miały dać odpowiedź na pytania, co kogo czeka w przyszłości. Tradycja przetrwała do dzisiaj, to wspaniała zabawa dostarczająca moc emocji! Teraz przyszła kolej na magiczne spotkanie w naszym przedszkolu – pełne wróżb, radości i zabawy.

W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!”

Sale, które każdego dnia służą nam do zabawy i nauki, w magiczny sposób „zamieniły się” w tajemnicze miejsca pełne świec, papierowych duszków, czarnych kotów, czarownic, nietoperzy.

Andrzejkowa nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii, nie mogło również zabraknąć czarodziejskiego zaklęcia

„Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary”.

Andrzejkową atmosferę dopełniały także najpopularniejsze wróżby:  lanie wosku przez dziurkę od klucza, ustawianie butów jeden za drugim od ściany do progu, obieranie jabłka, wróżby z gwiazd- czarowaliśmy, by poznać to, co czeka nas w przyszłości i tańczyliśmy w rytm naszych ulubionych piosenek, najbardziej podobał się jednak dzieciom taniec z miotłą.

Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość.  Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.

Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula.”

Brązowy pluszowy Miś Smily Play - Mazak Marek Zaremba

Dnia 25.11.2020r. obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.  Dzieci przypomniały sobie słynnych  bohaterów bajkowych, narysowały pluszowego misia i poznały historię tej niezwykłej maskotki, a jest ona bardzo ciekawa.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Światowy Dzień Pluszowego Misia - Szkoła podstawowa nr 2 w Bielsku-Białej

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.

„Bo wiadomo nie od dziś,
nie ma jak Pluszowy Miś!

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej – 14 października
obchodziliśmy święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów.
To wyjątkowe święto dla wszystkich pracowników oświaty.

Kwiaty Tylko Ty - przesyłka kwiatowa - E-kwiaty

Nasze kochane przedszkolaki w tym dniu podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola, za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie.
Tego dnia dzieci z grupy Sowy z pomocą wychowawcy – upiekły chlebek dla Pań,
a także wręczyły Pani dyrektor – słodki upominek.

Pani dyrektor Monika G. skierowała do Grona Pedagogicznego wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej, owocnej pracy.  Ten dzień dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

Wszystkim Rodzicom i dzieciom bardzo dziękujemy, za ciepłe słowa, pamięć i życzenia!!! 

Nauczycielom, Wychowawcom, Pedagogom, Rodzicom,
 życzymy

takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić,
pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości,
aby służba dzieciom
tym starszym i tym młodszym
zrodziła wiele szlachetnych owoców.

Obrazy: Wiosenne Kwiaty | Darmowe wektory, zdjęcia stockowe i PSD

Teatrzyk „Zaczarowane źródełko”

Dnia 9 marca 2020r. w naszym przedszkolu gościł teatr „Skrzat” z Krakowa. Tym razem aktorzy przedstawili nam baśń pt. „Zaczarowane źródełko”. Przedszkolaki poznały Anusię, która chciała zdobyć wodę z zaczarowanego źródełka dla chorej mamy. W czasie wędrówki dziewczynka przeżyła ciekawe przygody spotykając na swojej drodze wiele niezwykłych postaci – wróżkę, duszka leśnego, czarownicę oraz leśnego zbója. I chociaż miała wiele przygód i kłopotów – jak to w bajkach bywa – dobro zwyciężyło i Ania uratowała swoją chorą mamę w czym dzielnie pomagały jej także nasze przedszkolaki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przebieg przedstawienia a na koniec  nagrodziły aktorów gromkimi oklaskami. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

Dzień Kobiet! i Dzień Mężczyzny! w przedszkolu

Dnia 09 MARCA to był wyjątkowy dzień w przedszkolu. Wtedy swoje święto obchodziły wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów… Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:) Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech… Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

10 MARCA natomiast dziewczynki nie zapomniały o święcie swoich kolegów. W tym dniu obchodzony jest DZIEŃ MĘŻCZYZN. Mimo, że „męskie” święta nie są tak popularne jak „kobiece”, to nie mniej jednak stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń, czy wręczenia drobnego upominku, o którym nie zapomniały nasze wspaniałe dziewczynki. Były kolorowe laurki, życzenia oraz słodycze.

Dzień Babci i Dziadka w Mogilanach

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. 
22. 01. 2020r. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zawitają na Salę Narad Urzędu Gminy w Mogilanach gdzie odbywała się Uroczystość. 
Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. Dzieci zaprezentowały Jasełka, w przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To była naprawdę wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.